Ex Sounder Horn BEXS110DFAC230AB1A1R
110dB(A) IP66/67 EExd IIC T4 32T
Varenr:
BEXS110D230
Lenker: | GA | IECEx | DP | DoC | DataSheet | ATEX | Manual
BExS110 Explosion Proof Alarm Horn Sounder
Available in MED approved and SIL2 compliant versions.
For fire applications the BExS110D 24V dc siren is CPD EN89/106/EEC compliant (EN54-3 tested).
Features:
• Marine grade, corrosion proof, LM6 aluminium enclosure.
 • Ingress protection IP66/67
 • Stainless steel fixings
 • Dual M20 cable entries - adaptors available.
 • Stopping plug included.
 • Reverse polarity diode fitted.
 • Automatic synchronisation on multi-sounder system.
 • Very large termination area.
 • Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket.
 • ‘Stage Programmable’ version available with 45 tones & 4 remotely selectable stages.
Approvals:
IECEx KEM 10.0003X
IEC 60079-0 : 2011
IEC 60079-1 : 2007-4
ATEX KEMA 99ATEX6312X
EN 60079-0 : 2012 + A11
EN 60079-1 : 2007
EN 60079-31 : 2014
TR-CU Ex EAC certificate: RU C-GB.AA71.B.00109
VdS certificate: G206011
CPD certificate: 0786-CPD-20225
Safety-integrity level: SIL2
Inmetro certificate: 10-IEx-0009
Marine Equipment Directive (MED) Certificate: 19 702 - 11 HH
Coding:
 • II 2G Ex d IIB T4 Ta -50°C to +70°C
 • II 2G Ex d IIC T4 Ta -50°C to +55°C
 • II 2D Ex tb IIIC T100°C Db Ta -50°C to +55°C
 • II 2D Ex tb IIIC T115°C Db Ta -50°C to +70°C
Specification:
Maximum output:117dB(A) @ 1 metre [108dB(A) @ 10ft/3m]
Nominal output:110dB(A) @ 1m +/- 3dB - Tone 2
[101dB(A) @ 10ft/3m]
No. of tones:32 (UKOOA / PFEER compliant)
No. of stages:3
Volume control:Max. 110dB(A); Min. 72dB(A) - Tone 2
Effective range:100m/328ft @ 1KHz
Voltages DC:12vDC; 24vDC; 48vDC
Voltages AC:115vAC; 230vAC
Stage switching:Negative or positive
Ingress protection:IP66/67
Enclosure matl:Marine grade copper free LM6 Aluminium
Enclosure finish:Chromate & powder coated finish - anti-corrosion.
Colour:Red  RAL3000
Grey RAL7038
Special - available on request
BExS110 horn:High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS
Cable entries:Dual M20 ISO
(one stopping plug inc)
Adaptors to M25, 1/2" & 3/4" NPT can be specified
Terminals:0.5 - 2.5mm² (20-14 AWG)
Enclosure volume:<2 litres
Line monitoring:Blocking diode included
EOL Min. 500 Ohm 2w, or 3k3 Ohm 0.5w resistor
or diode (DC versions) can be fitted
Grounding stud:M5
Temperature range:-50° to +70°C (-58°F to +158°F)
Relative humidity:90% at 20°C [68°F]
Weight: DC: 3.00kg AC: 3.20kg
Option M1:MED (Marine Equipment Directive) approved
, 24vDC only
Option P1:Stage programmable - 4 remotely selectable stages
45 alarm tones - any tone can be assigned to any stage
User configurable continuous frequency tone
Option S1:SIL2 certified - contact us for technical information
 * SPL data +/-3dB(A). Measured at optimum voltage.
Part Codes:                       BExS110 [t] [u] [e] [m] [s] [v] [x]
Version:Part code:
Product type:BExS110Explosion proof alarm horn sounder
Type: [t]DFEx d, Flare re-entrant horn
DREx d, Radial omni-directional horn
Voltage: [u]DC01212vDC
DC02424vDC
DC04848vDC
AC115115vAC
AC230230vAC
Cable Entry Type: [e]A2 x M20x1.5mm
B2 x 1/2" NPT - adaptors
C2 x 3/4" NPT - adaptors
D2 x M25x1.5mm - adaptors
E1 x 1/2" NPT - adaptor
F1 x 3/4" NPT - adaptor
G1 x M25x1.5mm - adaptor
Note:M20 stopping plugs for
unused entries supplied
Adaptor/StoppingBBrass (Default)
plug material: [m]NNickel Plated
SStainless Steel
Bracket material: [s]1A2 304 Stainless Steel (Default)
2A4 316 Stainless Steel
3A2 304 St/St with Equip. Tag
4A4 316 St/St with Equip. Tag (304)
Product version: [v]A1IECEx, ATEX, Ex EAC
& INMETRO (Default)
M1MED (24vDC only) - IECEx, ATEX,
Ex EAC & INMETRO
P1Stage programmable - IECEx, ATEX,
Ex EAC & INMETRO
S1SIL2 - IECEx, ATEX,
Enclosure colour: [x]RRed RAL3000 (Default)
GGrey RAL7038
SSpecial colour - contact sales
Example part code:BExS110 [t] [u] [e] [m] [s] [v] [x]
BExS110 DF DC024 B 1 A1 R
Explanation of the above:
Product type:"BExS110" = Explosion proof alarm sounder
Voltage: [u]"DC024" = 24vDC Voltage
Cable Entry Type: [e]"A" = 2 x M20x1.5mm Cable Entry
Stopping plug: [m]"B" = Brass Stopping plug
Bracket material: [s]"1" = A2 304 Stainless Steel Bracket
Product version: [v]"A1" = IECEx, ATEX, Ex EAC & INMETRO
Enclosure colour: [x]"R" = Red Enclosure colour
Current Consumption:
Version:Voltage:Current:
  12vDC +/-25%195mA
  24vDC  +/-25%265mA
  48vDC  +/-25%130mA
115vAC 50/60Hz +/-10%110mA
230vAC 50/60Hz +/-10%  56mA