Ex PA-Loadspeaker BExL15E 100v 15W
<113dB(A) IP66 EEx de IIB/IIC T4 [red]
Varenr:
BEXL15E100
BEXL15E100 E2S BEXL15E100V Ex PA-Loadspeaker BExL15E 100v 15W &lt;113dB(A) IP66 EEx de IIB/IIC T4 [red]
BExL15 /  BExDL15  PA Loudspeakers
The flameproof BExL15 PA loudspeakers are suitable for Zone 1 & Zone 2
applications and the BExDL15 sounders also for Zone 21 & 22.
which is phosphated and powder coated.
Features:
• Very large termination area.
• Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket.
• IN & OUT terminals (Ex de version only).
Approvals:
• ATEX certificate: KEMA 99ATEX6312, GOST-R
EN 60079-0 : 2006, EN 60079-1 : 2007,
EN 60079-7 : 2003, EN 61241-0 : 2006,
EN 61241-1 : 2004
• IECEx certificate: IECEx KEM 10.0003,
IEC 60079-0 : 2004 (Ed4), IEC 60079-1 : 2007 (Ed6),
IEC 60079-7 : 2001 (Ed3), IEC 61241-0 : 2004 (Ed1),
IEC 61241-1 : 2004 (Ed1)
• GOST-R certificate: POCC GB.JB05.B02205
• Safety-integrity suitability: SIL1
• Inmetro certificate: 10-IEx-0009
Part codes & classification:
BExL15E**
ATEX /  IECEx:
II 2G Ex de IIB T4 Ta. -50° to +70°C
II 2G Ex de IIC T4 Ta. -50° to +55°C
GOST-R:
2ExdeIICT4 Ta. -50° to +55°C
**** = type reference:
Options:
70V -  70V Line transformer
100V - 100V Line transformer
8R -   8 Ohm low impedance
16R -  16 Ohm low impedance