Ex PA-Loadspeaker BExDL25D 100v
119dB(A) IP66/67 EEx d IIC T4 25W
Varenr:
BEXDL25D100V
BEXDL25D100V E2S BExDL25D100V Ex PA-Loadspeaker BExDL25D 100v 119dB(A) IP66/67 EEx d IIC T4 25W
BExDL25 PA Loudspeakers 25W
The flameproof BExDL25 PA loudspeakers are suitable for Zone 1 & Zone 2 and also for Zone 21 & 22.
Features
Very large termination area.
Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket.
IN & O UT terminals (Ex de version only).
Approvals
ATEX certificate: KEMA 99ATEX6312 ,
EN 60079-0 : 2 006, EN 60079-1 : 2 007,
EN 60079-7 : 2 003, EN 612 41-0 : 2 006,
EN 612 41-1 : 2 004
IECEx certificate: IECEx KEM 10.0003,
IEC 60079-0 : 2 004 (Ed4), IEC 60079-1 : 2 007 (Ed6),
IEC 60079-7 : 2 001 (Ed3), IEC 612 41-0 : 2 004 (Ed1),
IEC 612 41-1 : 2 004 (Ed1)
GOST-R certificate: PO CC G B.JB05.B03365
Safety-integrity suitability: SIL1
Inmetro certificate: 10-IEx-0009
Specification
SPL: 105dB +/-3dB @ 1w @ 1m (Pink)
119dB +/-3dB @ 2 5w @ 1m (Rated)
Rated power: 2 5 Watts RMS
70v line tappings: 2 5w / 12.5w / 6w / 2w tappings
(z=196 Ohms /392 Ohms /
816.67 Ohms / 2.45k Ohms)
100v line tappings: 25w / 12.5w / 6w / 2w tappings
(z=400 Ohms /800 Ohms /
1.67k Ohms / 5k Ohms)
Low impedence: 8 Ohm or 16 Ohm
Dispersion: 130° @ 1kHz & 32 ° @ 4kHz
Frequency range: 300Hz to 8000 Hz
DC Line monitoring:
2.2 μF Capacitor (Transformer)
470 μF Capacitor (Impedance)
Ingress protection: L25D : IP66/67 L25E : IP66
Housing material: Marine grade copper free LM6 Aluminium
Housing finish: Phosphated & powder coated finish - anti-corrosion.
Colour: RAL3000 Red (others available on request)
BExL25 flare: High impact UL94 V0 & 5VA FR ABS (Red)
BExDL25 flare: Anti-Static High impact ABS (Black)
Cable entries: Dual M20 ISO (one stopping plug inc)
Terminals: 0.5 to 4.0mm² cables.
Weight: 70/100V line: 3.95kg/8.69Ibs
Low imp.: 3.56kg/7.83Ibs
Part Codes
Part Code: Classification
BExDL2 5D** ATEX / IECEx:
II 2 G Ex d IIB T4 Ta. -50° to +70°C
II 2 G Ex d IIC T4 Ta. -50° to +55°C
II 2 D Ex tD A2 1 IP67 T115
based on a max. Ta. of 70°C
GOST-R:
1ExdIICT4 Ta. -50° to +55°C T100°C