Ex PA-Loadspeaker BEXDL15D 100v
113dB(A) IP66/67 EEx d IIC T4 15W
Varenr:
BEXDL15D100V
BEXDL15D100V E2S BEXDL15D100V Ex PA-Loadspeaker BEXDL15D 100v 113dB(A) IP66/67 EEx d IIC T4 15W
BExDL15 PA Loudspeakers 15W
loudspeaker range.
Features
Very large termination area.
Ratchet adjustable stainless steel ‘U’ bracket.
IN & O UT terminals (Ex de version only).
Approvals
ATEX certificate: KEMA 99ATEX6312 ,
EN 60079-0 : 2 006, EN 60079-1 : 2 007,
EN 60079-7 : 2 003, EN 612 41-0 : 2 006,
EN 612 41-1 : 2 004
IECEx certificate: IECEx KEM 10.0003,
IEC 60079-0 : 2 004 (Ed4), IEC 60079-1 : 2 007 (Ed6),
IEC 60079-7 : 2 001 (Ed3), IEC 612 41-0 : 2 004 (Ed1),
IEC 612 41-1 : 2 004 (Ed1)
GOST-R certificate: POCC GB.JB05.B03365
Safety-integrity suitability: SIL1
Inmetro certificate: 10-IEx-0009
Specification
SPL: 102 dB +/-3dB @ 1w @ 1m (Pink)
113dB +/-3dB @ 15w @ 1m (Rated)
Rated power: 15 Watts RMS
70v line tappings: 15w / 7.5w / 3w / 1w
(z=336.67 Ohms /653.33 Ohms /
1.6k Ohms / 4.9k O hms)
100v line tappings: 15w / 7.5w / 3w / 1w
(z=666.87 Ohms /1.34k Ohms /
3.34k Ohms / 10k Ohms)
Low impedence: 8 Ohm or 16 Ohm
Dispersion: 12 0° @ 1kHz & 32 ° @ 4kHz
Frequency range: 400Hz to 8000 Hz
DC Line monitoring:
2.2 μF Capacitor (Transformer )
470 μF Capacitor (Low impedance)
Ingress protection: L15D : IP66/67
Housing material: Marine grade copper free LM6 Aluminium
Housing finish: Phosphated & powder coated finish - anti-corrosion.
Colour: RAL3000 Red (others available on request)
BExDL15 flare: Anti-Static High impact ABS (Black)
Cable entries: Dual M2 0 ISO (one stopping plug inc)
Terminals: 0.5 to 4.0mm² cables.
Weight: 70/100V line: 3.45kg/7.59Ibs
Low imp.: 3.10kg/6.82 Ibs
Part Codes
Part Code: Classification
BExDL15D** ATEX / IECEx:
II 2 G Ex d IIB T4 Ta. -50° to +70°C
II 2 G Ex d IIC T4 Ta. -50° to +55°C
II 2 D Ex tD A2 1 IP67 T115
based on a max. Ta. of 70°C
GOST-R:
1ExdIICT4 Ta. -50° to +55°C T100°C
DIP A2 1 Ta T4
Options:
70V  70V Line transformer
100v 100V Line transformer
8R 8 Ohm low impedance
16R 16 Ohm low impedance